Jaka najlepsza antena do LTE?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
tomeksieradz
Początkujący PlusManiak
Posty: 15
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 2 lut 2016, o 22:10

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: tomeksieradz »

Ok w takim wypadku jaka antena w tych warunkach będzie lepsza 10dBi czy 15dBi, długość przewodu 10m?
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: habish »

Im mocniejsza tym lepiej, kabel max 10m.
sztiff
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 4 lut 2016, o 18:02

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: sztiff »

Witam,
mój pierwszy post na tym forum, także witam wszystkich :)
chciałbym poradzić się ludzi obeznanych w temacie anten do LTE Plusa. Mam router Huawei B593 i chciałbym poprawić jakość sygnału. Router używany jest w miejscowości Okoniny Nadjeziorne, powiat tucholski, woj. kujawsko-pomorskie.
Teren mocno zalesiony. Najbliższe BTS jakie znalazłem znajdują się w miejscowości Śliwice (ok.7km w linii prostej) i są to:
T-Mobile (26002) ID: 35754, GSM1800 GSM900 LTE1800 UMTS2100
Orange ID: 3288, GSM1800 GSM900 LTE1800 UMTS2100.
Jest jeszcze maszt Sferii ok. 4km w lini prostej:
Sferia (26010) ID: BT44098, LTE800.
W chwili obecnej bez anteny na 3G jestem w stanie osiągnąć 5-8Mb/s, na LTE nie więcej niż 1Mb/s ;/
W mieście Chojnice, gdzie też czasami pomieszkuję bez żadnej anteny wyciąga 40-50Mb/s.
Jaką antenę byście mi polecili żeby poprawić jakość sygnału? Na chwilę obecną mam nie więcej niż 1-2 kreski zasięgu na routerze.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

Zasięg 3G w Plusie masz z BTS-a UMTS900Aero2 w Rosochatce, z tej samej lokalizacji masz LTE w Plusie z BTS-a LTE800Sferii. Podaj parametry sygnału LTE na B593.( ale nie kreski tylko diagnostyka _Kontrola stanu funkcji bezprzewodowej) Wygląda na to, że 3G z Aero2 jest mniej obciążony stąd lepsze prędkości. LTE800Sferii jest przeciążony ( nic dziwnego w Plusie bez limitu jest tylko w LTE). Na 800-900MHz stosuje się anteny ATK-10/800-980 lub ATK-20. Poprawa zasięgu wcale nie musi się przełożyć na lepsze prędkości. warto zrobić testy LTE Plusa pod BTS-em w Rosochatce aby sprawdzić prędkości przy optymalnych parametrach sygnału LTE. Pozwoli to ocenić czy zakup anteny przełoży się na wzrost prędkości. Nie porównuj LTE w Chojnicach. Tam korzystasz w Plusie z sieci LTE1800Mobylandu z 20MHz pasma w MIMO co pozwala na DL do 150Mb/s. LTE800Sferii działa na 5MHz pasma z SISO i DL do 19Mb/s. Zasięg na 800MHz większy ale mała pojemność BTS-a i niskie prędkości gdy jest przeciążony( wielu klientów). Najpierw zrób wspomniane testy, po nich zakup jednej z w/w anten.
sztiff
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 4 lut 2016, o 18:02

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: sztiff »

Akurat mnie nie ma na miejscu, więc testy zrobię w przyszłym tygodniu. Ale Twoim zdaniem Matus powinienem skupić się na tym maszcie w Rosochatce? Plus nie korzysta z tych masztów T-mobile i Orange w Śliwicach, gdzie jest LTE1800?
Nie byłoby lepiej z anteną dualną 1800, mimo że jest dalej?
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

A po co ci antena dualna na 1800MHz? Plus na LTE korzysta z LTE800Sferii, BTS Rosochatka i z LTE1800Mobylandu, najbliższy BTS Prawdopodobnie w Czersku o ile działa, a to 15 km przez lasy i nie ma anteny, która by zapewniła zasięg u ciebie. Po co więc antena Dual LTE1800? Ta potrzebna tylko w przypadku gdybyś korzystał z LTE Orange z BTS-a LTE1800NetWorks w Śliwicach.
kuba_buba
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2016, o 17:55

Antena do Huawei 315

Post autor: kuba_buba »

Witam,

Posiadam router Huawei B315s-22.
Mam strasznie słabe osiągi i chciałbym zapytać o dobry wybór anteny pokojowej bądź zewnętrznej. Różnice w cenach są diametralne od 30 do 180 zł. Jeżeli ktoś ma pojęcie na ten temat to z góry dziękuje za pomoc.
http://allegro.pl/antena-2x12dbi-3g-4g- ... 56094.html (czy to dobry wybór?).
Pozdrawiam.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

Najgorszy z możliwych. Na początek wszelkie "firmy" typu new_electric, IQhome , Signalflex itp odrzucasz. To handlarze chińskiego śmiecia kupowanego po kilka $ na kontenery. Po drugie to wybór anteny LTE w Plusie nie jest jednoznaczny. Podaj swoją lokalizację, nie wiadomo czy korzystasz z LTE800Sferii czy LTE1800Mobylandu. Podaj też parametry sygnału LTE- informacja o urządzeniu po zalogowaniu się na B315. Pobierz i zainstaluj program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Po zalogowaniu w nim na B315 pokaże ci parametry sygnału LTE oraz Global Cell ID, czyli dla Plusa ID BTS-a (w systemie szesnastkowym) z którym się łączysz. Pozwala wymuszać też pasma LTE, wybierasz po kolei LTE1800 i LTE 800. W ten sposób sprawdzisz, z którym BTS-em się łączysz, jaki masz poziom sygnału i sprawdzisz szybkości na LTE1800 i LTE800. Teoretycznie LTE1800Mobylandu na paśmie 20MHz z MIMO oferuje DL 150Mb/s. LTE800Sferii korzysta z 5MHz w MIMO i DL do 19Mb/s. Oczywiście od testów zależny wybór anteny kierunkowej zewnętrznej na 1800MHz -Dual LTE lub anteny pojedyńczej na 800MHz. Śmieci szerokopasmowe od handlarzy mydła i powidła z Chin nie warte uwagi, to 95% ofert na Allegro to szajs a ich opis to stek marketingowych bzdur.
Zold
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2016, o 15:48

Jaka antena do LTE

Post autor: Zold »

Witam
Zastanawiam się na anteną do internetu Plus LTE
moja lokalizacja to:
https://www.google.pl/maps/place/Gmina+ ... 823d9afc3f
Nigdzie nie znalazłem też informacji na temat najbliższego nadajnika.
Anteny jakie do tej pory znalazłem to:
https://all-ant.pl/pl/p/Antena-L4G-MIMO ... rator-/452
http://sorensen.com.pl/sr-17-1800.html

Mój router to huawei b315

Budżet to max 200zł
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matus45 »

No i źle znalazłeś. W twojej lokalizacji korzystasz z pseudo LTE w Plusie czyli z sieci LTE800Sferii. Pasmo 5MHz z SISO pozwala na maksymalny, teoretyczny DL 19Mb/s. Jak osiągniesz połowę to będzie super. Oczywiście potrzebujesz anteny pojedyńczej na 800MHz. Najbliższe pozwolenia na LTE800Sferii to Domaniewice i Jamno. Na komputerze zainstaluj http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h po czym zaloguj się w nim do B315. Program pokazuje parametry sygnału LTE oraz Global Cell ID( w systemie szesnastkowym to ID BTS-a z Grupy Plusa). Można na nim wymuszać też pasma LTE(LTE1800 mobyland i LTE800Sferia). sprawdź te dane dla LTE800 i LTE1800. A antena na 800MHz to http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm Najblizszy czynny BTS LTE1800Mobylandu w Łowiczu, około 12-15 km od ciebie. Anteny, które podałeś pracują na 1800MHz ale przy tej odległości nawet z nimi są małe szanse na LTE1800.
Zold
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2016, o 15:48

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: Zold »

Niestety pracownicy salonu plusa nie byli w stanie udzielić mi informacji, zarówno na temat anteny jakiej potrzebuję, jak i na temat rozmieszczenia nadajników.
Czy zaproponowana antena jest jedynym rozwiązaniem?

Aktualnie w technologi LTE osiąganam prędkość 0,7 Mb/s, zaś w technologi 3G 2 Mb/s przy ładnej pogodzie.

Piszesz, że potrzebuje anteny pojedynczej, czy ma znaczenia do którego wyjścia antenowego w routerze ją podepnę?
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matus45 »

Pracownicy Plusa w salonach to mają sprzedawać i są szkoleni tylko z tego. Nie maja zielonego pojęcia o własnej sieci, sprzęcie , lokalizacji BTS-ów , zasięgu czy antenach zew. potrzebnych w danej lokalizacji. Ogólnie to popełniłeś duży błąd przy wyborze operatora, po testach trzeba było zrezygnować. Cóż pozostaje się męczyć z Plusem. Ale prędkości LTE na tym poziomie co teraz nie wróżą dobrze. Antena poprawi parametry sygnału LTE ale trudno powiedzieć jak to się przełoży na prędkości. Zrób polecone testy, warto sprawdzić do którego BTS-a LTE800Sferii się logujesz( Jamno czy Domaniewice). Warto też na telefonie z LTE sprawdzić jakie są prędkości w ich pobliżu( przy mocnym sygnale LTE). Antena kierunkowa z linka pozwoli wymusić połączenie z każdym z nich po kolei i wybrać zapewniający lepsze prędkości( mniej obciążony). Ta antena pracuje też na 3G z UMTS900. Zasięg 3G w Plusie masz z sieci UMTS900 Aero2 z Jamna lub Domaniewic. Antena do złącza Rx/Tx i w ustawieniach B315 wybierasz jedna antena zew. Spróbuj też za pomocą LTEWatchH wymusić LTE1800 i wystaw router na zewnątrz od strony Łowicza, trzeba sprawdzić czy łapiesz jakiś sygnał z BTS-a LTE1800Mobylandu z Łowicza. Mobyland korzysta z 20MHz pasma i MIMO i teoretyczny DL to maks. 150Mb/s. Trzeba sprawdzić czy są jakieś szanse na połączenie z tą siecią na antenie Dual LTE1800MHz.
Zold
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2016, o 15:48

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: Zold »

ok, postaram się sprawdzić i jak tylko będę coś wiedział odpiszę, wybrałem plusa, bo np internet lte z orange wogóle nie łapał sygnału
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matus45 »

W twojej lokalizacji trudno oczekiwać zasięgu LTE1800 wewnątrz domu. Konkurencja fioletowa ma BTS-y LTE1800 w Domaniewicach i Jamnie i na antenie Dual LTE1800 można bez problemu korzystać z nich.
monika.kow79
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2016, o 13:01

Re: Jaka antena do LTE?

Post autor: monika.kow79 »

Nie polecam szukania porady u innych użytkowników. Wybór anteny to trochę metoda prób i błędów. Zadzwoń do firmy, zajmującej się sprzedażą anten, doradzą najlepiej. Polecam.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, o 14:32 przez sl@w_es, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Autoreklama
ODPOWIEDZ